Kreditoriai gali būti baudžiami už neteisėtą veiklą

kreditoriaiInternete kartais pasigirsta įvairių pranešimų, kuriuose matoma, jog kai kurie kreditoriai iki šiol ne visada laikosi nurodytų reikalavimų. Tam tikros kreditorių asociacijos pabrėžia, kad paskolų teikėjai neretai gauna baudas dėl to, jog netinkamai įvertina kliento mokumą ir jam suteikią paskolą, nors jis jos gauti neturėtų. Net ir prieš keletą dienų buvo nubausta viena iš populiariausių kredito bendrovių – jai skirta nemenka bauda, o taip pat ji buvo įpareigota atlyginti kliento patirtą žalą paskolos gavimo metu. Būtina pabrėžti, kad kiekvienas kreditorius turi laikytis tokių reikalavimų, nes gresia ne tik baudos, bet ir licencijų atėmimas.

Jeigu kreditorius skolina pinigus netinkamai įvertinęs žmogaus mokumą, jis rizikuoja patirti nemažų nuostolių. Kreditorių priežiūra užsiimančios institucijos pabrėžia, kad jos gali gauti skundus tiesiai iš vartotojų. Tam kartais neprireikia net teismų – kreditoriai noriai sumoka baudas. Kaip bebūtų, dažnas nusižengimų padarymas jiems gali grėsti ir veiklos sustabdymu. Tai reiškia, kad už piktybinius nusižengimus kreditoriams gali būti atimama licenciją. Neteistos veiklos požymiai yra gana paprasti  – jie surašyti visose mokumo vertinimo nuostatose, o taip pat kreditoriai turi laikytis ir įstatymų.

Vertinant kliento mokumą, kreditoriams svarbiausia yra tikrinti žmogaus kredito istoriją, reitingą bei kruopščiai įvertinti gaunamas pajamas. Istorijos ir reitingo tikrinimui būtina pasitelkti viešas duomenų bazes, kurių naudojimas yra mokamas. Jiems nėra kitos išeities – kreditoriai kartais patiria ir nuostolių, jeigu po patikros paaiškėja, kad asmuo nėra mokus. Tada kreditoriai patiria nuostolius dėl to, kad jiems teko leisti pinigus informacijos tikrinimui. Tai yra taikoma visiems vartojimo kredito tiekėjams. Reikėtų pabrėžti, kad tas reitingas ir istorija dar neparodo ar asmuo gali skolintis ar ne.

Visi kreditoriai turi įvertinti gaunamas pajamas, taip pat turi įvertinti jų kilmę, gavimo laikotarpį, galimus pokyčius ateityje ir t.t. Tai reiškia, kad jeigu asmuo gauna individualios veiklos pajamas, kreditorius turi įsitikinti, kad žmogus ir toliau jas gaus skolos grąžinimo laikotarpiu. Trumpai tariant, jeigu toks asmuo kas mėnesį gauna skirtingą sumą, kreditorius turi į tai atsižvelgti. Taip pat paskolų teikėjams reikia žiūrėti ir kiek laiko jis tokias pajamas gauna, nes jeigu tai būtų tik vienas ar du mėnesiai, faktas, kad kreditas ko gero nebus suteiktas, nes neaiškios tolimesnės tokių pajamų gavimo perspektyvos. Kiekvienas kredito teikėjas be atlygio turi tikrinti visą informaciją – atlygis taikomas tada kai sudaroma paskolos sutartis – jis būna palūkanų pavidalu. Tai reiškia, kad už paskolos paraiškos nagrinėjimą jūs neturėtumėte mokėti jokių pinigų – niekas praktiškai to nereikalauja.

Jeigu jūsų kažkuris kredito teikėjas prašo sumokėti duomenų tikrinimo mokestį, turėkite galvoje, kad galbūt jis bandys jus apgauti pasakydamas, kad duomenis tikrino, bet paskolos negausite. Visada dėl nesusipratimų siūlytume kreiptis į priežiūros institucijas – jos padės spręsti apgavystes.