Kodėl emigruojame

darbas užsienyjeEmigracija, dažnai įvardijama kaip blogas, tautas naikinantis reiškinys, neapleido ir Lietuvos. Tiesą sakant, reiktų pradėti nuo to, kad įvairios migracijos yra įprastos nuo pat žmonių atsiradimo – visi ieškojo kur geriau, kur patogiau, o gal kur tiesiog išvis įmanoma išlikti. Tad nieko keisto, jog ir šiais laikais žmonija nenustojo niekur judėti. Gal net atvirkščiai – prieinama informacija, atpigę skrydžiai bei pasaulio globalizacija tik palengvino migraciją. Tiesa, vis rečiau migruoja vien dėl, kad tiesiog išlikti – dabar dažniausiai tiesiog ieškoma kur geriau, kur patogiau, kur įdomiau. Arba tiesiog kur galima patirti kažką naujo. Ne vien tik darbas užsienyje vilioja ir tūkstančius lietuvių, kasmet pasirenkančių emigrantų kelią.

Tikrai taip – vis dažniau ypač jauni žmonės pasirenka gyvenimą užsienyje vien dėl įdomumo, gyvenimiškos patirties, noro susipažinti su pasauliu ir pačiu savimi. O svetimos valstybės, kita kalba, kultūra, nauji iššūkiai ir daug didesnis savarankiškumo poreikis greitai ir stipriai ugdo bet kurį žmogų. Tad nerti į tokią nežinią – tikrai pagrįstas dalykas norint pažinti save.

Neretai emigracija pasirenkama ir studijoms. Šioje vietoje priežastys esti labai įvairios – vieniems atrodo, kad Lietuvoje mokslo kokybė labai žemą, kiti nori ne tik išmokti kokio nors dalyko, bet ir puikiai įvaldyti vieną ar kelias užsienio kalbas, na o trečiųjų pageidaujamų specialybių studijų Lietuvoje tiesiog nėra. Dažnai studijos užsienyje yra nulemtos ir to paties noro tiesiog pažinti pasaulį ir save.

Na, ir vis tik grįžkime prie ekonominių migrantų. Kad ir kaip benorėtume mokytis ir tobulėti, didžioji dauguma emigrantų į užsienį keliauja tiesiog dirbti. Galbūt tai geresnio gyvenimo paieškos, galbūt ir bėgimas tam, kad išlikti, retais atvejais – ir noras geriau save realizuoti, tačiau fakto nepaneigsime – darbas užsienyje yra svarbiausias veiksnys, dėl kurio tūkstančiai lietuvių kasmet palieka savo gimtinę. Ir šioje vietoje viskas paprasta ir aišku – vakarų Europos valstybės turtingesnės už Lietuvą net kelis kartus, atitinkamai skiriasi ir atlyginimai. Dažnai Norvegijoje, Anglijoje ar Švedijoje nekvalifikuotas darbininkas uždirba ženkliai daugiau nei savo srities specialistas Lietuvoje. Kol tokie ekonominiai skirtumai išliks, niekur nedings ir migracija – viskas labai paprasta.