Kaip išduodamos paskolos emigrantams?

Tik šie kalendoriniai metai buvo pirmieji per daugiau nei paskutinį trisdešimtmetį, kuomet iš mūsų gimtinės emigruojančių gyventojų skaičius stipriai sumažėjo. Mūsų nuomone, didelę įtaką padarė neseniai visą pasaulį sukrėtęs COVID-19 virusas, pristabdęs ne tik pasaulio ekonomiką, bet ir keliones į užsienio valstybes. Logiškai mąstant, tikrai nenuostabu, kad ir lietuvaičiai pristabdė savo planus gyventi užsienyje. Tad išties smagu, kad visgi įvairaus amžiaus gyventojai savo noru pasilieka Lietuvoje bei pasirenka gyvenimą čia.

Tiesa, nors emigruojančių lietuvių vis mažėja, bet į Lietuvą grįžtančių asmenų skaičius šiuo metu gana stipriai auga. Daugelis emigrantų tebesvajoja apie kasdienį gyvenimą Lietuvoje. Visa tai skamba itin gražiai, bet yra keletas klausimų, kuriuos privalo išspręsti visi, grįžtantys atgal į Lietuvą. Vienas iš jų – nuosavo būsto neturėjimas. Lietuvos emigrantai dažniausiai jau būna sukaupę pakankamą sumą pradiniui įnašui apmokėti, deja, tiek didieji bankai Lietuvoje, tiek ir smulkesni kreditoriai paskolos dirbantiems užsienyje suteikti neskuba. Tad natūraliai kyla klausimas, ar išvis įmanoma emigrantams pasiskolinti Lietuvoje?

Atsakymas labai priklauso nuo kiekvieno žmogaus situacijos. Kaip žinia, dar 2019 metais įsigaliojusios įstatymų pataisos dėl nekilnojamojo turto įsigijimo atvėrė užsienyje gyvenusiems ir dirbantiems asmenims laisvai skolintis, ypač norimam būstui Lietuvoje įsigyti. Tačiau toli gražu ne visi bankai į tai atsižvelgia. Kadangi paskolų rinka Lietuvoje yra laisva bei priklauso nuo joje esančių rinkos dalyvių, Lietuvos bankas neprivalo priversti tam tikrų kreditorių švelninti ar pakeisti savo skolinimo politikos. Būtent dėl šios priežasties vos keletas bankų, kredito unijų bei tarpusavio skolinimo platformų suteikia esamiems ir buvusiems užsienio gyventojams galimybę skolintis.

Kaip jau ir minėjome, daugelis užsienio lietuvių turi sukaupę pakankamai lėšų pradiniui įnašui apmokėti. Tad jeigu tik yra galimybė, labai rekomenduojame norimą būstą įsigyti už grynuosius pinigus. Tai leis ne tik išvengti įvairių kreditų ar būsto paskolos, bet ir leis pasiderėti su nekilnojamojo turto savininku dėl palankesnės kainos jums. Tiems, kas dar nežinojo, galima pasakyti, kad dauguma būsto savininkų itin vertina potencialius pirkėjus, kurie gali už būstą atsiskaityti grynaisiais. Taip buto ar namo pardavimo procesas neužsitęsia, kadangi nereikia laukti banko atsakymo, būsto vertinimo ir t.t.