Įdomūs faktai apie kvietrugius

kvietrugiaiKvietrugiai – tai daugeliui labai menkai pažįstama grūdų rūšis. Būtent su jais šiandien jus ir supažindinsime, pateikdami keletą įdomių faktų apie šį grūdų tipą.

Kvietrugis – hibridinis augalas
Kvietrugis nėra natūrali grūdų veislė – tai yra hibridinis augalas, išveistas pritaikant genų inžinerijos pradmenis dar XIXa., sujungiant rugių ir kviečių ląstelių chromosomas. Tuo metu didelio populiarumo kvietrugis nesulaukė ir tai yra suprantama – į nenatūraliai atsiradusias augalų rūšis prieš daugiau nei šimtmetį buvo žiūrima nepatikimai. Vis dėlto, bėgant laikui kvietrugiai įrodė savo naudingąsias savybes bei kenksmingųjų nebuvimą, ko pasekoje šiuo metu tai yra pakankamai dideliais kiekiais ne vienoje pasaulio valstybėje auginama grūdų rūšis.

Kvietrugis didžiausiais kiekiais auginamas Europoje
Jei žvelgtume į pasaulį pamiršdami Europą, kvietrugių jokiu būdu negalėtume vadinti konkurencinga grūdų rūšimi, kadangi jų auginimu aktyviai užsiima vos keletas šios pasaulio dalies valstybių, kaip Kinija ar Brazilija. Vis dėlto, situacija kardinaliai keičiasi pažvelgus į Europą – šiame žemyne kvietrugiai yra išties populiari grūdų rūšis auginimui. 2008m. duomenimis vien Lenkija, Vokietija, Prancūzija ir Belgija per metus išaugino apie 10 milijonų tonų kvietrugių, o pridėjus ir mažesnes Europos valstybes gautume dar įspūdingesnius rezultatus.

Kvietrugiai išsiskiria daugybe naudingų savybių
Kvietrugiai yra hibridinis augalas kas leidžia tikėtis to, jog ši grūdų rūšis išsiskiria vienokiomis ar kitokiomis išskirtinėmis naudingomis savybėmis. Būtent taip ir yra – kvietrugiai puikiai prisitaiko prie įvairių dirvožemio sąlygų, taip pat yra derlingi bei yra ganėtinai atsparūs šalčiams, sausroms bei įvairioms ligoms. Ir tai – tik keletas pagrindinių naudingųjų kvietrugių savybių, kurių galėtume priskaičiuoti dešimtimis. Būtent dėl šios priežasties kvietrugių populiarumas šiuo metu sparčiai auga, kas leidžia tikėtis, jog bėgant laikui ši grūdų rūšis taps labai rimtu konkurentu pagrindinėms grūdų rūšims, kaip kviečiams, rugiams ar miežiams.

Kvietrugiai auginami ir Lietuvoje
Mąstyti, jog kvietrugiai yra Lietuvai tolima grūdų rūšis, tikrai nereikėtų, kadangi jie yra plačiai paplitę ir Lietuvoje. 2008m. duomenimis Lietuvoje buvo išauginta 311 tūkstančių tonų šios veislės grūdų, kas yra išties solidus rezultatas, kuris šiais metais potencialiai yra ir dar didesnis.