Apie sapnininkus ir jų tiesas

sapnininkas visiemsCivilizuotame mūsų pasaulyje, kuomet atrodytų logika ir racionalumas valdo visus ir visur, tuo pačiu taip pat įprastai stebime ir visišką žmonių iracionalumą. Horoskopai, burtininkai, būrėjai, sapnų aiškintojai ir kiti panašūs dorai nepaaiškinami reiškiniai mūsų pasaulyje lygiagrečiai egzistuoja su naujausiomis technologijomis, nano dalelių tyrimais, kosmoso užkariavimu ir net akivaizdžiausius skirtumus įrodinėjančia sudėtinga matematine statistika. Matyt tokie jau esami – tarsi ir gudrūs bei pažangūs kaip visuma, tačiau be galo skirtingi kaip individai. Nieko keisto, kad ir sapnininkas, ir horoskopai daugeliui žmonių yra neatsiejama kasdienybės dalelė, kaip naujausių technologijų prikimštas mobilusis telefonas, kaip ir medžio pastuksenimas juodai katei perbėgus kelią.

Tokia visuomenė, be jokios abejonė, yra žavinga, įdomi. Biologinė evoliucija per tuos kelis milijardus metų taip pat buvo už tą įvairovę. Už įvairovę, kuri kartais atrodydavo logiškai nepaaiškinama. Pavyzdžiui, na kam gaidžiui būti tokiam puošniam, tokiam spalvotam, kurį plėšrūnai mato iš toli ir lengvai pagauna. Anot paprastos logikos, puošnusis gaidys tiesiog turėtų išnykti evoliucijos eigoje dėl elementaraus išskerdimo. Tačiau šis bruožas puikiai pasiteisina atėjus poravimosi metui – tuo metu nepasipuošęs gaidys toli gražu negalės perduoti savo genų ir tęsti giminės. Taip ir visuomenėje – keisčiausiai jos individai dažnai atrodo niekam nereikalingi, netgi žalingi, tačiau atsiranda momentų, kuomet ir jie sėkmingai stumteli visą žmoniją, visą visuomenę evoliucionavimo link.

Kažkur tarp tų iracionalių keistenybių yra sapnininko vieta. Na ne visi gali būti griežtai matematiški ar logiški. Ne visi vien tuo gali būti laimingi, vien tuo remdamiesi žygiuoti per gyvenimą. Ir jei sapnininkas visiems tokiems kitokiems suteikia kasdienės motyvacijos, kasdienės ramybės, pasitikėjimo ar atsargumo – galbūt tai didžiausia šios knygos prasmė ir esmė. Galbūt horoskopai suteikia žmogui to gyvenimo įdomumo, būtent kurio tik ir trūksta, kad gyventi iš vis. Zodiako ženklui pranašaujami turtingi metai ar susapnuotas aukso puodas ras ką įkvėpti gyventi, stengtis, dirbti. O tai – didelė nauda ne tik vienam tą patyrusiam ir tuo tikinčiam žmogui, bet ir visai jį supančiai visuomenei. Todėl tokia įvairovė tiesiog tegu būna, tokia kokia ji yra – nei dirbtinai skatinama, nei dirbtinai slopinama. Kaip natūrali atranka iššienauja nereikalingus individus ir net rūšys, taip ir visuomenės vystymasis arba saugos, ar tiesiog ilgainiui užmirš ir sapnininkus, ir horoskopus, ir netikrus būrėjus.